SYSTEM ZAPR ERP
Dostarczamy licencje, usługi wdrożeniowe i outsourcing systemu ZAPR.ERP, polskiego rozwiązania będącego wynikiem wieloletnich doświadczeń w eksploatacji systemów klasy ERP w obszarze obsługi produkcji.
Krótka charakterystyka wybranych funkcjonalności systemu
Koncepcja zarządzania produkcją w systemie ZAPR.ERP została oparta na produkcji zleceniowej dla wyrobów zdefiniowanych w bazie konstrukcyjnej. Elementem wyróżniającym jest między innymi ukierunkowany na wymagania charakterystyczne dla polskich przedsiębiorstw produkcyjnych działających na rynku MŚP, sposób zapisu wiedzy o produktach, o konstrukcji i sposobie ich wytwarzania. Przyjęty zakres funkcjonalny zapewnia obsługę firmy od konstrukcji wyrobu po jego sprzedaż, jak również wysyłanie ofert do klientów, obsługę katalogów kontrahentów, banków, zleceń, zamówień, pracowników.Funkcjonalność ZAPR.ERP obejmuje wiele szczegółowych rozwiązań przedstawiamy tylko wybrane obszary:
Obszar produkcja
Definiowanie konstrukcji wyrobów ( wersyjność wyrobu). Wersje wyrobu tworzymy przez różnice w odniesieniu do wersji podstawowej. Ilość wersji jest nieograniczona. Wyroby i podzespoły budowane są w identyczny sposób i każdy z nich może być użyty do budowy drzewa wyrobu nadrzędnego.
Wyrób można budować w postaci drzewa podzespołów lub jako skład całościowy zawierający tylko materiały i operacje. Konstruowany element musi zostać nazwany numerem rysunku.
Aby element wyprodukowany podlegał gospodarce magazynowej musi zostać zarejestrowany w bazie indeksów.
Definiowanie procesu produkcji wyrobu (wersyjność procesu wytwarzania, wersyjność materiałów i części). Tu wersje wytwarzania tworzone są również w odniesieniu do procesu podstawowego. Wersje procesu obejmują zmianę operacji, maszyny, materiału czy zastosowanych podzespołów. Poza materiałami zdefiniowanymi w dowolnych wersjach wytwarzania tworzymy także dla danego wyrobu materiału zastępcze. Dla automatycznego doboru materiałów zastępczych należy je również zdefiniować. Dobierane są wtedy, jeżeli materiał wskazany w wybranej wersji technologii nie występuje w magazynie podczas emisji dokumentów RW. Aby umożliwić bieżącą wycenę produkcji w toku istnieje możliwość przypisania materiału do operacji technologicznej.
Zamówienia zewnętrzne i wewnętrzne na wyroby i usługi. Zamówienia są rejestrowane dla kontrahenta i wyrobu wraz z ceną sprzedaży i terminami realizacji. Zestawienie przyjętych do realizacji zamówień tworzy plan sprzedaży.
Zlecenia produkcji wynikają z przyjętych zamówień sprzedaży i wymagają dokonania wyboru wersji wytwarzania. Pozwoli to na emisję dokumentów produkcji zgodnie z wybraną wersją. Karta obiegowa zlecenia zawiera jednocześnie dokument kontroli jakości (protokół odbioru ostatecznego). Ze zlecenia i kart materiałowych zawartych w konstrukcji wyrobu generujemy dokumenty RW dla materiałów i podzespołów. Nie ma potrzeby drukować dokumentów RW przed wydaniem materiału. Wydruk obecnie jest stosowany tylko w celu potwierdzenia odbioru materiału z magazynu. Stosujemy również RW wielopozycyjne(listy materiałowe). Przyjęte zlecenia produkcyjne tworzą plan produkcji.
Bilansowanie potrzeb materiałowych (MRP) i części oraz emisja dokumentów produkcji generujemy na podstawie kart materiałowych wyrobów i budowy drzewa wyrobu. Dla przyjętych zamówień czy zarejestrowanych zleceń system wylicza potrzeby materiałowe i przez porównanie ze stanami magazynowymi podpowiada materiały konieczne do zamówienia.
Moce produkcyjne (CRP) wyliczane są na podstawie bazy maszyn i procesu technologicznego wyrobów. Dla przyjętych zamówień czy zarejestrowanych zleceń system wylicza potrzeby mocy produkcyjnych z określeniem przewidywanych terminów realizacji.
Harmonogram produkcji przedstawiany na interakcyjnym wykresie Gantta. Skalowalny wykres przedstawia w sposób intuicyjny realizację poszczególnych operacji w czasie.
Rejestracja wykonania produkcji odbywa się w oparciu o wygenerowane przy zleceniu karty pracy. Karty pracy na zlecenie rozliczamy dla brygad i pracowników. Na podstawie zarejestrowanych kart pracy możemy uzyskać koszty płacy na zlecenie oraz ocenić stopień wykonania zlecenia z dokładnością do operacji i pracownika. Rejestracja może odbywać się z zastosowaniem kodów paskowych.
Obsługa dokumentów magazynowych materiałów, wyrobów, półfabrykatów (FIFO,LIFO, Średnia, Ewidencyjna, Rzeczywista). Dla sprawnego wprowadzenia systemu w dowolnym przedsiębiorstwie zastosowaliśmy definiowanie nazw i roli definiowanych dokumentów w gospodarce magazynowej. Można określić czy dokument powiększa stan magazynu i po której stronie obrotów magazynowych.
(również, z jakim znakiem) ma działać. Nie ma potrzeby drukować dokumentów RW przed wydaniem materiału. Wydruk obecnie jest stosowany tylko w celu potwierdzenia odbioru materiału z magazynu. Stosujemy również RW wielopozycyjne. Dla pobierania materiałów można stosować jeden z 4 sposobów wyceny. Dokumenty magazynowe podlegają dekretacji wg wybranych warunków.
Obszar gospodarka materiałowa, sprzedaż, finanse, kadry płace to m.in. :
Rejestracja dokumentów zakupu i kosztów służy do lepszej organizacji spływu dokumentów z poszczególnych komórek przedsiębiorstwa. Przez rejestrację dokumentów i rejestrację wydania ich do potwierdzenia do odpowiednich służb potrafimy wcześniej oceniać powstałe zobowiązania. Po ponownym przyjęciu dokumentu zakupu można już dokonać dekretacji dokumentu. Rejestr służy także do emisji rejestru VAT. Nazwy i ilość rejestrów tworzy się wg potrzeb. Zarejestrowane dokumenty w zakresie zakupu materiałów są porównywane z dokumentami PZ zarejestrowanymi w magazynie (NR. PZ łączymy z NR. faktury). Pozwala to na bieżąco ocenić prawidłowość rejestracji.
Prowadzenie katalogów:
- indeksu materiałów, wyrobów, usług, opakowań itd.
- rejestr banków, kontrahentów, użytkowników … ,
są to katalogi pozwalające na szeroką zawartość informacyjną. Podstawowym katalogiem jest baza indeksowa zawierająca materiały, części wyroby i usługi. Wszystko, co podlega działaniu dokumentów
magazynowych musi mieć indeks. Wskazane jest, aby prowadzenie katalogów było prowadzone przez wyznaczone odpowiedzialne osoby. Stosujemy tzw. wniosek o założenie indeksu, kontrahenta, użytkownika.
Sprzedaż wyrobów, części i usług odbywa się przez emisję faktur w dowolnie nazwanych rejestrach. Stawki VAT można określać w słownikach, co nie powoduje „perturbacji” przy zmianie przepisów. Pozwala to na emisję rejestrów VAT oraz dekretację dokumentów. Proces dekretacji jest w zasadzie jednokrotny. Dekretacja dokumentów sprzedaży jest możliwa na 2 sposoby: do pliku tekstowego, lub dbf w celu przeniesienia do innej aplikacji FK lub bezpośrednio do modułu rachunkowość systemu.
Rachunkowość. System pozwala przygotować elastyczny plan kont w dowolnie określonych okresach obrachunkowych. Elastyczny plan kont zbudowany z dowolnie określonych segmentów zapewnia stosowanie w każdym przedsiębiorstwie. Prowadzenie automatycznych księgowań ze wszystkich rejestrów systemu. Zapewniamy łatwe przeglądanie dokumentów źródłowych dla wskazanego dowodu księgowego i z poziomu dowodu źródłowego sięganie do dowodu księgowego. Prowadzenie rozrachunków i naliczanie odsetek pozwala na bieżące nadzorowanie stanu zobowiązań i należności. Algorytmy księgowań i przeksięgowań są dowolnie definiowalne. Zapewnia pracę zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Środki trwałe, ewidencja środków o niskiej wartości oraz ewidencja przedmiotów niematerialnych zapewnia system w jednolity sposób. Rejestrujemy dokumenty przyjęcia , likwidacji , zmiany miejsca użytkowania, oraz zmiany wartości. System obsługuje naliczanie amortyzacji według stawki lub okresu. Możliwe jest naliczanie amortyzacji metodą liniową, jednorazową i degresywną. Bardzo elastyczny sposób rejestracji pozwala prowadzić ewidencję zarówno środków trwałych jak i np. oprogramowania związanego z danym komputerem. Plan amortyzacji na rok sprawozdawczy wraz z bieżącą ilustracją wykonania pozwala na śledzenie wielkości amortyzacji w ujęciu rocznym i miesięcznym. Naliczenie amortyzacji tworzy dokument będący podstawą do księgowania.
Raportowanie w systemie osiąga się przy pomocy gotowych zestawień zawartych w systemie o bardzo rozbudowanych warunkach wyboru danych do raportu podczas jego tworzenia. Utworzony raport można przeglądać, wydrukować, zapamiętać pod zmienioną nazwą, zapisać dane w postaci pliku EXCEL oraz wysłać pocztą elektroniczną . Przy pomocy dostarczanego wraz z bazą narzędzia SYBASE o nazwie InfoMaker można uzyskać dowolne inne zestawienie z bazy danych. Warunkowe definicje raportów oraz ich kompilacja do postaci pliku *.exe pozwala włączyć utworzony raport do systemu.
Kadry-płace podsystem zapewniający prowadzenie ewidencji pracowników i ich obecności w pracy. Prowadzimy zatrudnianie i zwalnianie pracownika, ewidencję danych szczegółowych o pracowniku. Emitujemy odpowiednie zestawienia służące do prowadzenia sprawozdawczości statystycznej dotyczących zatrudnienia.
SIK system informowania kierownictwa dostarcza gotowych zestawień i wykresów dostosowanych dla potrzeb zarządu firmy. Zawiera podstawowe informacje o wielkości sprzedaży, zakupów, należności, zobowiązań itd., w ujęciu bieżącym i za wybrany okres. Opracowano definiowalne, powiązane raporty finansowe pozwalające prowadzić sprawozdawczość, wskaźniki finansowe , kontrolę kosztów.
Jesteś zainteresowany?
Skontaktuj się z nami!